Bölümler

Boru hattı pigging sistemleri

Boru hattı pigging sistemleri

Boru hattı pigging sistemleri

Boru hattı pigging sistemleri

Pigging, boru hattındaki ürünün akışını durdurmadan yapılan bir boru hattında temizlik ve teftiş gibi çeşitli bakım işlemlerini gerçekleştirmek için "domuzlar" olarak bilinen cihazların kullanılması uygulamasını ifade eder.

Bu, domuzu bir "domuz fırlatıcısına" (veya "fırlatma istasyonuna" - boru hattında normal çapa küçülen büyük bir bölüme) yerleştirerek gerçekleştirilir.

Başlatıcı / fırlatma istasyonu daha sonra kapatılır ve boru hattındaki ürünün basınçla çalıştırılan akışı, alıcı tuzağa - "domuz yakalayıcı" (veya "alıcı istasyon") ulaşıncaya kadar onu borudan aşağı itmek için kullanılır.

İRA Pigging systemi , petrol endüstrisindeki geniş çaplı boru hatlarını temizlemek için uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Pigging; harmanlama, depolama veya doldurma sistemleri dahil olmak üzere transfer işleminin hemen hemen her bölümünde kullanılabilir. Pigging sistemleri, yağlama yağları, boyalar, kimyasallar, banyo malzemeleri, kozmetikler ve gıda maddeleri gibi çok çeşitli ürünleri işleyen endüstrilerde halihazırda kurulmuştur.

Domuzlar, çapraz kontaminasyondan kaçınarak boruları temizlemek ve boruları ürün tanklarına boşaltmak (veya bazen bir bileşeni tankına geri göndermek için) yağlama yağı veya boya karıştırmada kullanılır.

Pigging genellikle her partinin başında ve sonunda yapılır, ancak aynı zamanda bir ara bileşen olarak kullanılacak bir ön karışım üretilirken bir partinin ortasında da yapılabilir.